Biotiin ehk vitamiin B7

Mis on biotiin?

Biotiin tuleb kreekakeelsest sõnast bios, mis tähendab elu. Biotiin on vesilahustuv ühend, mis  tuntud ka H-vitamiini nime all, kui ka B7-vitamiinina. Biotiin on üks  tähtsamaid vitamiine kasvamise, sh rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel.  Aitab nahka, juukseid, silma, maksa ja närvisüsteemi tervena hoida. Biotiin on raseduse ajal ka ülioluline toitaine, kuna see on oluline embrüo kasvu jaoks. Biotiin on elutegevuseks oluline kõigile tuntud organismidele ning seda sünteesivad taimed ja mikroorganismid, kuid loomadel, sh inimesel, on biotiini süntees puudulik. Toidus leidub biotiini vabas või valguga seotud vormis. Biotiini on vaja rasvhapete ja glükoosi sünteesis ning osade aminohapete ainevahetuses, valkude, foolhappe, pantoteenhappe ja B12-vitamiini ainevahetuses.

 

Terved juuksed, nahk ja küüned?

Biotiin on tõeliseks ilu- ja tervisevitamiiniks, mis hoolitseb meie küünte ja juuste eest. See stimuleerib juuste kasvu ja takistab nende väljalangemist, hoiab ära küünte rabedaks muutumise ja toetab naha uuenemist. Muu hulgas aitavad biotiini sisaldavad ensüümid organismil sünteesida elujõulisi keratiini molekule. Keratiin on valk, mida leidub juustes ja küüntes. Pingelisel ajal kasutab keha B-vitamiine tavapärasest rohkem.

 

Soovitatav annus

Biotiin ei ole toksiline ja suurte dooside võtmisel ei ole kõrvaltoimeid täheldatud. Kuna biotiin on vesilahustuv, siis üleliigne väljub urineerimisel meie kehast. Päevane soovituslik kogus on 150 mcg, mille saab kätte tasakaalustatud toidust. Pisut rohkem biotiini vajavad dermatiidiga väikelapsed ja rasedad ning ka inimesed, kes võtavad pikalt antibiootikume. Ohutud pikaajalised doosid 0,5-3 mg, maksimaalsed doosid 15 mg. Biotiini toimet tõhustavad teised B-grupi vitamiinid, E, A ja C-vitamiin.

 

Biotiini allikad

– Maks

– Pähklid

– Pärm

– Munakollane

– Lehtkapsas

– Kamajahu

– Kaerahelbed jt teraviljatooted

– Seened.

 

Biotiini puudus tunnused

– Isutus

– Lihaste valulisus

– Kuiv nahk

– Unetus

– Enneaegne juuste hallinemine või kiilaspäisus

– Peanahalööve väikelastel

– Juuste väljalangeine

– Haprad küüned

– Seborröa ehk rohke rasueritus, mis on tingitud lipiidide ainevahetuse häiretest

 

Biotiini vaeguse põhjustajad

Mitmekesise toidu söömisel ei tohiks vaegust tekkida. Biotiini sisaldust vähendavad organismis alkohol, toidu kuumutamine ja rafineerimine, magneesiumi defitsiit, antibiootikumid ja toores munavalges leiduv valk avidiin, mis takistab biotiini imendumist soolestikus. Vitamiini moodustamiseks soolestikus peab selle mikrofloora olema korras.