C-vitamiini puudus

C-vitamiin on ohutu ja kergesti manustatav aine, mis võib ära hoida uskumatult paljusid haigusi ning leevendada nende kulgu.

C-vitamiin on organismi jaoks üks tähtsaimaid antioksüdante. Inimorganism ei suuda sünteesida C-vitamiini iseseisvalt, mistõttu võime seda tänapäeval saada üksnes toiduainetest ja – lisanditest. Kuna inimorganism ei suuda C-vitamiini ka pikemaks ajaks varuda, siis selle varusid tuleb regulaarselt täita, et meie organismis oleks piisavalt C-vitamiini.

Vitamiin C ehk teisisõnu askorbiinhape on veeslahustuv vitamiin, mida nimetatakse ka antiskorbuutseks vitamiiniks. Haiguse ajal tasub igapäevast doosi tunduvalt suurendada. Üleannustamist ei pruugi karta, kuna C-vitamiin on vesilahustuv ning ülejääk väljutatakse organismist.

 

C vitamiini allikad

C-vitamiini põhilised allikad on värsked puu-, köögi- ja juurviljad. Näiteks mustsõstrad, astelpaju, kibuvitsamarjad, mustsõstramarjad, kiivi, paprika, petersell, tsitruselised ja kaalikas. Eksootilisematest marjadest nagu inkamarjad ja camu camu’d, on väga palju C- vitamiini ning neid peetakse maailma C-vitamiini rikkamateks marjadeks. Paraku C-vitamiin laguneb kergesti temperatuuri, hapniku ja valguse toimel. Sellepärast ei tasu säilitada või leotada puu- ja köögivilju vees ega hoida värskeid puuviljamahlu lahtiselt külmikus kauem, kui 2-3 päeva.

 

C vitamiini toimed

– Kaitseb elundeid ja kudesid võimalikest kahjustustest, aktiveerib organismi kaitsefunktsioone, kiirendab haavade ja armide paranemisprotsessi.

–  Osaleb kollageeni ja elastiini, organismi enda hüaluroonhappe, steroidhormoonide sünteesis, samuti osaleb foolhappe aktiivsete vormide, D-vitamiini ja paljude ensüümide tootmises. Temast sõltub valkude ja süsivesikute ainevahetus, paraneb kaltsiumi, raua ja tsingi omastamine, samuti kolesterooli süntees ja ainevahetus. Kiireneb ka toksiliste ainete sh plii, vase, elavhõbeda ja vanaadiumi organismist väljaviimise protsess.

– Tugevdab veresooni ja aitab suurendada organismi vastupanuvõimet koormustele.

– Tugevndab immuunsüsteemi

 

C-vitamiini puudusest annavad märku

VÄSIMUS; KURNATUS; ÄRRITAVUS – Üsna universaalsed sümptomid, ent tegelikult on need C-vitamiini nappuse põhilised tunnused.

INFEKTSIOONHAIGUSED

RAUAVAEGUSANEEMIA  – Raud ja C-vitamiin käivad käsikäes ning ka viimase nappus võib süüdi olla rauavaegusaneemia tekkes.

ISUTUS

SKORBUUT EHK C-VITAMIINI DEFITSIIT

VERITSEVAD IGEMED  – Punased, paistes ja veritsevad igemed võivad märku anda C-vitamiini vaegusest.

SELETAMATU KAALUTÕUS  – C- vitamiin võib olla abiks ka ülekaalu ennetamisel, sest see reguleerib rasva vabanemist rasvarakkudest, vähendab stressihormoone ning pärsib põletikulisust.

MADAL IMMUUNSUS – C-vitamiin koguneb eri tüüpi immuunrakkude sees, et aidata seal infektsioone tõrjuda ning haigusetekitajaid hävitada.

KARE NAHK  – C-vitamiin aitab kaasa kollageeni tootmises, mis omakorda on vastutav naha tervise eest. Kui C-vitamiini tase on madal, võib tekkida nahal seisund nimega keratosis pilaris ehk kätele, reitele ja tagumikule tuleb üldiselt hulk väikseid karedaid valgeid täpikesi, mis meenutavad kananahka. Sellise olukorra võib tekitada 3-5 kuud kestnud vitamiinivaegus, kuid vitamiini manustamisega võib see kergesti leeveneda.

KERGESTI TEKKIVAD SINIKAD  – Sinikas tekib siis, kui nahaalused veresooned purunevad, moodustades verevalumi. Kui sinikad tekivad isegi kergema müksu peale, võib see olla märk C-vitamiini vaegusest, kuna vähene kollageeni tootmine on veresooned nõrgaks teinud.

AEGLASELT PARANEVAD HAAVAD  – Kuna C-vitamiin aitab kaasa kollageeni tootmisele ning vitamiininappus aeglustab haavade paranemist, siis see on märk C- ja kollageeni puudusest.

NÕRGAD LUUD  – C-vitamiin mõjutab ka luude tervist. On levinud arusaam, et tervete luude heaks on vaja kaltsiumi, ent kriitilist rolli mängivad sealjuures ka teised vitamiinid, eriti C-vitamiin.

 

C-vitamiini suurem puudus tekib

– Suitsetajatel

– Alkohoolikutel

– Rasedatel – ebapiisav C-vitamiini tarvitamine võib põhjustada loote aju arenguhälvet.

– Rasedusvastaste vahendite kasutajatel

– Erinevate seedeprobleemidega inimestel

– Allergiaravimite pideval kasutamisel

 

SOOVITUS: https://tervisepyramiid.ee/toode/c-vitamiin-1000mg-60-kapslit/ , https://tervisepyramiid.ee/toode/c-vitamiin-tabletid-n60/