ENSÜÜMID – seedimise ja immuunsuse tugevdamiseks

 

Ensüümid ehk teisisõnu fermendid on peaaegu alati valgud, mis osalevad organismi kõikides keemilistes reaktsioonides ja protsessides, neid vallandades ja kiirendades, ilma et see protsessis muutuks. Ensüümid katalüüsivad raku ainevahetuse kõiki aspekte. Ensüümid mõjutavad kõiki organismi tähtsaid reaktsioone. Näiteks seedimist, hingamist, hapniku ja süsinikdioksiidi transporti, haavade ja kudede paranemist, südemelööke, kasvamist ja haigustest paranemist. Ensüüme on meie organismis 5000 ringis ning on iga elusa taime, looma ja inimese igas rakus leiduvad valgulised ühendid. Iga eri tüüpi ensüüm lahendab spetsiifilist ülesannet.

 

Ensüümid:

Lipaasid – on kõhunäärme poolt toodetud ensüüm, mis aitab seedida rasvu soolestikus, lõhustades toidurasvad glütseriiniks ja rasvhapeteks.

Amülaas – lagundab süsivesikuid suuõõnes, kus aitab muuta tärklised suhkruteks

Proteaas – lõhustab erienvaid proteiine ja valke organismis ning on põletiku vastase toimega.

Laktaas – on taimne ensüüm, mis lõhustab laktoosi organismis glükoosik ja galaktoosiks

 

Kust me ensüüme saame?

Ensüüme saame me endale sisse süües ning keha toodab samuti ensüüme. Kõige rohkem ensüüme toodetakse süljega, järgmisena on tähtsuselt kõhunääre ehk pankreas ja meie soolestiku mikrofloora ehk peamiselt piimhappebakterid.

Ensüüme leidub erinevates: taimedes, loomades, mikroorganismides, seenetes ja bakterites. Eriti palju ensüüme on värsketes puuviljades, köögiviljades ja teraviljas.

Ensüümid vajavad Oma tööks organismis erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, eelkõige rauda, joodi, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, vaske, naatriumi, seleeni, kroomi, fosforit ja tsinki ning valke.

 

Miks on ensüümid olulised?

Ensüümidest sõltub meie südame töö, hingamine, mõtlemine, normaalne kehakaal, seedimine, haavade ja kudede paranemine, haigustest paranemine jne. Ilma ensüümideta ei toimu toitainete lõhustamist ega omastamist. Ilma ensüümideta ei jõua toitained verre, rakkudesse ja kudedesse ning kui ensüümid lõpetavad toimimise, siis me lihtsalt sureme.

Ensüümipuuduses tunneb keha pärast suure prae söömist unisust, raskustunnet ning keha ei suuda toitu normaalselt seedida jne.

Skandinaavlased kannatavad sageli seedehäirete all. Üldiselt töödeldakse lääneriikide toitu rohkem: pastöriseeritakse, soojendatakse mikrolaineahjus ja kasvuhoonetes kasutatakse kemikaale, mis hävitavad toidu ensüümid, seetõttu on arusaadav, miks nii paljud tooted, mida turul pakutakse, on ensüümivaesed ja kehale kasutu. See on tänapäeval järjest suurenev probleem ning selletõttu vajame järjest rohkem toidulisandina ensüümide manustamist.

 

Millest tekib ensüümide puudus?

Ensüüme hävitab ebatervislik eluviis, milleks on suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, ülesöömine, toitainete vaene toit, vähene liikumine, vähene vee joomine, stress.

Näiteks poes pakutav valmistoit ei sisalda ensüüme, seda leotakse nii-öelda surnud toiduks. Ensüümid hävinevad toodete ja toidu töötlemisel juba 48 kraadi juures. Kui inimesel kaob söögiisu, siis eelkõige räägib see sellest, et organismil ei jätku seedeensüüme.

 

Ensüümide defitsiidi tüüpilised sümptomid:

– põletik

– liigese- ja lihasvalu

– bakterite liigne paljunemine maos ja sooletraktis, mis tekitab seedehäireid ja kõhupuhitust

– ärritatud soole sündroom

– peavalu

– nahalööve

– akne

– keskendumisraskused ja meeleoluhäired

 

Ensüüme tasub purgist juurde võtta:

– Seedimise toetamiseks ja ensüümipuuduse leevendamiseks

– Töödeldud ja kuumutatud toitude söömise korral

– Värske ja mitmekülgse toidu puudumisel

– Toidutalumatuse puhul. Näiteks laktoosi- ja gluteenitalumatuse korral.

– Kroonilise väsimuse ja stressi korral, kuna see hävitab ensüüme

– Soolehaiguste korral, kuna organism ei ole siis enam suuteline toitained lõhustama ja omastama

– Vananemisel, kui soolestik ei ole enam võimeline vajalikus koguses ensüüme ise tootma

 

Spetsiifiliste ensüümide näitajad:

Ensüümide ühikud ei ole mg ega IU, vaid need on toidu lagundamise kiirus organismis ühe tunni jooksul.

Rahvusvaheliselt tunnustatud ja aktsepteeritud standard ensüümide hulga näitamiseks tootes on toiduainete kemikaalide koodeksis (FCC) määratud ühikud. Ensüümipreparaatide pakendil võivad olla järgnevad märgistused:

– U (ensüümi ühik),

– HUT (hemoglobiini ühikud, türosiini baas),

– USP (USA farmakopöa),

– FU (fibrinolüütilised ühikud) – osutavad nattokinaasi võimele lagundada vere hüübivuse ensüümi fibriini,

– MCU (piima kalgendavad ühikud) – näitavad, kui kiiresti ensüüm lagundab piimavalke,

– DU (kasutatakse kääritamisel) – samaväärne SKB-ga,

– GDU (želatiini lagundavad ühikud) – näitavad, kui kiiresti ensüüm lagundab želatiini,

– PU (papaiini ühikud),

– SKB (nimetatud leiutajate Sandstedti, Kneeni ja Blishi auks) – mõõdab amülaasi aktiivsust süsivesikute lagundamisel,

– LU (lipaasi ühikud),

– FIP ühikud (kontrollivad Federation Internationale Pharmaceutique meetodeid).

 

Kuidas ensüümipreparaati valida:

– Vältige preparate, millel ei ole näidatud ensüümi ühikuid, vaid ainult öeldud, et preparaat sisaldab ühte liiki ensüüme või mitme ensüümi segu.

– Kui vähegi võimalik, valige taimsed ensüümid, sest need on organismi suhtes mahedamad kui loomariigist pärit ensüümid.

– Olge tähelepanelikud lisaainete suhtes, eriti ensüümisegudes. Magneesiumstearaat ja sorbitool võivad ärritada magu ning värvained, naatriumvesinikglutamaat, looduslikud maitseained, sorbitool ja teised lisandid võivad vähendada toote efektiivsust.

– Kasutage ensüümipreparaate ettevaatlikult, kui te tarvitate verd vedeldavaid ravimeid.

– Kui ensüümipreparaatide kasutamisel tekib ninaverejooks, kõhulahtisus või muu ebamugavus, vähendage annust, kuni sümptomid kaovad ja seedesüsteem on rahunenud.

 

Ensüümide manustamine:

Ensüüme tuleb tarbida toidu korra ajal, et organism saaks ühtlasi kätte ka mineraalained, vitamiinid ja valgud. Väga kasulik oleks lisaks võtta probiootikume, et seedeprotsess ja toitainete imendumine soolestikus oleks toetatud.

 

 

TERVISEPÜRAMIIDI UUED TOOTED


SeedeEnsüüm koos piimhappebakteritega 30 kapslit

Tõhus abi seedimise toetamiseks

Seedeensüümi kapslid sisaldavad kõiki organismi jaoks olulisi ensüüme, nagu proteaas, mis aitab omastatavat toitu muuta energiaks ning on kasulik liigestele. Amülaas aitab lagundada süsivesikuid kehas ning soodustab seedimist. Lipaas aitab lagundada rasvasid ja õlisid. Laktaasi abil lagundatakse laktoosi ja kaseiini. L-Glutamiin on amiinohape, mis on vajalik immuunsüsteemi tugevdamiseks.

Seedeensüümi kapslid sisaldab lisaks piimhappebaktereid, mis on omab väga tõhusat toimet organismi seedetegevusele ning immuunsüsteemile. Probiootikumid tasakaalustavad ja taastavad soolestikule looduslikult omast bakteriaalset keskkonda.

 TOIMED

  • Kasulik seedetegevusele
  • Abistav vahend organismis toitainete omastamisele
  • Suurendab tõhusalt kasulike bakterite hulka organismis
  • Tugevdab organismi immuunsüsteemi

link: SeedeEnsüüm

 

ImmunoEnsüüm 30 kapslit

Immuunsüsteemi tugevdamiseks

ImmunoEnsüüm kapslid sisaldavad kõiki organismi jaoks olulisi ensüüme, nagu proteaas, mis aitab omastatavat toitu muuta energiaks ning on kasulik liigestele. Amülaas aitab lagundada süsivesikuid kehas ning soodustab seedimist. Lipaas aitab lagundada rasvasid ja õlisid. Laktaasi abil lagundatakse laktoosi ja kaseiini. L-Glutamiin on amiinohape, mis on vajalik immuunsüsteemi tugevdamiseks.

ImmunoEnsüüm kapslid sisaldab lisaks organismi immuunsuse tugevdamiseks olulisi taimseid ekstrakte, nagu punase päevakübara, oliivilehtede ja ingveri ekstraktid. Ensüümid koos oluliste taimsete ekstraktidega, tagavad Sinu organismile tugeva immuunsuse.

TOIMED

  • Tugevdab organismi immuunsüsteemi
  • Abistav vahend organismis toitainete omastamisele
  • Kasulik seede tegevusele

Link: ImmunoEnsüüm