Probiootikum ehk head piimhappebakterid

 

Probiootikumidest ehk headest bakteritest teatakse vast enim, et neid võiks tarbida  seedeprobleemide tõttu või normaalse mikrofloora taastamiseks organismis peale antibiootikumikuuri. Inimese soolestikus on väga palju erinevaid baktereid, nii häid, kui halbu baktereid. Piimhappebakterid on head ning kasulikud bakterid meie soolestikus, mille ülesanne on hoida seal tasakaalu, et halbade bakterite osakaal liiga suureks ei muutuks. Probiootikumidel pole  mitte kunagi leitud, mitte ühtegi infektsiooni põhjustajat. Vastupidi, nende positiivset toimet inimese tervisele on tõestatud juba esimeste piimhappebakterite isoleerimise järel 1845 aastal. Probiootikume soovitatakse võtta kaasa ka reisidele, et kõhtu võõramaa bakterite eest kaitsta, millega ei ole organism veel harjunud seedimisel hakkama saama. Lisaks aitab probiootikum tugevndada immuunsust ning aitavad vitamiinidel-mineraalidel paremini imenduda.

Tänapäeval on seedeprobleemid laialt levinud probleem. Seedeprobleemide sümptomiteks on puhitus, gaasid, kõhulahtisus, kõhuvalu, kõrvetised, toiduallergia ja toidutalumatus. Lisaks uuringud näitavad, et probiootikume võtnud lapsed haigestusid vähem erinevatesse viirushaigustesse.

Inimese soolestikus leidub sadu erinevaid bakteritüvesid, kuid on oluline, et probiootikum sisaldaks just neid tüvesid, mis sobiksid omavahel ja suudaksid soolestikku jõudes teiste bakteritega koos toimida. Kõige paremad bakterid on inimeselt saadud bakteritüved e. inimspetsiifilised piimhappebakterid, mille efektiivsus on teadusuuringutega tõestatud. Inimese seedetraktis on miljardeid mikroobe, kokku üle 500 liigi. Seal olevad mikroobid on keha normaalseks funktsioneerimiseks väga olulised.

 

MIS ON PROBIOOTIKUMID?

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) sõnastas 2001. a probiootikumide mõiste järgmiselt: probiootikumid on elusad mikroorganismid, mis on piisavas koguses manustatuna tervisele kasulikud.

Probiootikumide nimetus tuleneb ladinakeelsest väljendist pro bios – elu poolt.

 

KUNA PEAKS PROBIOOTIKUMI VÕTMA?

Antibiootikumide kuur – probiootikumide manustatuna antibiootikumi kuuri ajal aitab ennetada antibakteriaalsest ravist põhjustatud kõhulahtisust ning aitavad kiirendada normaalse mikrofloora taastumist pärast antibiootikumi kuuri. Antibiootikumid tapavad nii head, kui ka halvad bakterid inimese organismis. Paraku ilma heade bakteriteta ei suuda organism enam hästi funktsioneerida, sealhulgas toitu seedida.

Toidumürgitus – probiootikumid suurendavad heade bakterite osakaalu organismis ning leevendavad toidumürgituse kulgu, kuna head bakterid aitavad toidumürgituse korral sinu organismi sattunud kahjulikude ainete, halbad bakterite ja viiruste vastu võidelda.

Seedeprobleemid – meie organismi rikutud mikrofloorast tingitud häired löövad üldiselt esimesena välja seedimises. Heade bakterite arvu tõstmisega saab tuua tagasi tasakaalu ja leevendada seedeprobleeme.  Seega kui sul on pidevalt probleeme seedimisega (kõhukinnisus, kõhulahtisus, gaasid), siis võib selle üheks põhjuseks olla see, et heade bakterite hulk sinu organismis ei ole piisav.

Nahaprobleemid – nahk ja kõhu mikrofloora on omavahel tihedalt seotud. Tasakaalus kõhu mikrofloora peegeldub säravpuhtal nahal. Aga ka vastupidi – põletikuline soolestik väljendub põletikulisel nahal. Ehk kui sul on nahaprobleemid, siis tasub mõelda, kuidas parandada oma kõhu heaolu. Saades taas paika oma kõhu mikrofloora võivad nii mõnedki, kohati lausa müstilisena tunduvad, nahaprobleemid iseenesest kaduda.

Meeleoluhäired – järjest enam seostatakse meeleoluhäireid nagu stress ja depressioon, soolestiku mikrofloora tasakaalutusega. Loomulikult on meeleoluhäiretel ka rohkelt teisi põhjuseid, kuid probleemid on tihti omavahel seotud. Pingeline periood viib tihti ebaregulaarse või ebatervisliku söömiseni, mille tulemusena heade bakterite osakaal väheneb. Selle tulemusena saab organism kätte vähem talle vajaliku toitaineid. Energiatase väheneb ja keha reageerib sellele veel jõulisemalt ning stressitase taas tõuseb. Probiootikumid aitavad kõhus taastada heade bakterite osakaalu, mis omakorda võib aidata tõsta seratoniini ehk õnnehormooni taset.

Immuunsusprobleemid – kuni 80% immuunrakkudest asub inimese soolestikus ning head bakterid on need, mis kaitsevad meie immuunsüsteemi, luues esimese kaitseliini haigustekitajate vastu.

Pärmseeneprobleemid – organismis vohav pärmseen võib tekitada erinevaid naha, küünte ja limaskesta probleeme. Probiootikumid aitavad organismil saavutada uuesti mikrofloora tasakaalu ja kontrolli pärmseene üle.

 

PROBIOOTIKUMID JA ANTIBIOOTIKUMID

Probiootikume ei tohi võtta antibiootikumidega samal ajal, vaid 2–3 tunnise vahega, sest antibiootikumid takistavad kõikide mikroobide elutegevust. Erandiks on pärmseente preparaadid, mis antibiootikumide toimel ei hävi.

Pärast pikemat või keskmisest tugevamat antibiootikumikuuri võiks jätkata probiootikumide võtmist mõnda aega, et kiirendada normaalse mikrofloora taastumist. Nii talitades kindlustatakse, et antibiootikumid kahjustavad soolestiku mikrofloorat võimalikult vähe.

 

KUIDAS PROBIOOTIKUMI VÕTTA?

Probiootikume võiks võtta tühja kõhuga (30 minutit enne sööki), kuna süües toodetakse maos hapet ja see võib mikroorganisme kahjustada. Maohappe lahjendamise eesmärgil soovitatakse probiootikume manustada koos suure klaasi veega.

Probiootikumides sisalduvad bakterid peavad seedetrakti mikrofloora mõjutamiseks/ taastamiseks olema sinna jõudes elujõulised. Seetõttu ei tohi neid võtta (ega segada) kuumade jookide, söökide ning kohviga. Samuti ei soovitata probiootikume manustada happeliste ega gaasiliste jookidega.

 

HOIUSTAMINE

Probiootikumide hoiustamisel tuleks jälgida, et nad ei oleks otsese päikese käes. Samuti ei mõju neile hästi liiga kõrge temperatuur. Probiootikumid võivad hakata hävima temperatuuril 45 kraadi. Aknale unustatud purgi puhul võib temperatuur päikese käes kiiresti seda ületada ja tulemuseks on surnud bakterid, millest pole sinu organismile midagi kasu. Samuti ei ole mõtet probiootikume külmikusse panna. Kuigi kunagi seda soovitati, siis tänapäeval on kõige parem neid hoida lihtsalt toatemperatuuril, pimedas, mõõduka õhuniiskuse juures.

Kui juhtub, et avastad, et sinu ostetud probiootikumid on aegunud, siis üldjuhul ei ole tarvis neid veel ära visata. Kui tegu on kvaliteetse tootega, mida on käideldud ja hoitud õigel viisil, siis bakterite hulk on arvatavasti küll vähenenud, kuid neid veel leidub. Oleme näinud uuringuid, kus mitu kuud üle “Parim enne” tähtaja läinud probiootikumi kapslis oli ka labori andmetel endiselt selline kogus elus baktereid nagu uues tootes. Seda tänu sellele, et kliendisõbralik tootja paneb kirjas olevast kogusest pigem rohkem baktereid oma tootesse kui vähem.

 

SOOVITUS –  probiootikumid pluss kapslid , probiootikumid pluss pulber, probio pluss tilgad lastele