Kuidas hoida ennast stressirohkel perioodil?

Stress? Väsimus? Unetus? 

Stress ja unetus on elus lahutamatu osa, mis vaevab meid tihti ehk ära muretse, sa ei ole kindlasti ainuke. Öeldakse, et 21. sajand on stressi sajand, kus pinge ja tempo üha kasvavad ning inimeste võime sellega toime tulla väheneb.

Tihti laseme töö-, kooli- ja elukorraldus muredel üle pea kasvada. Sel hetkel muutub kodu eest hoolitsemine, töötamine või õppimine kurnavaks kohustuseks. Stress suurendab magamatust ja tekitab keskendumisprobleeme. Paraku on sel ajal väga kerge jääda ka haigeks, kuna organism on sel hetkel nõrgem ja tundlikum. Koormuse kasvades tuleb teadlikult seda teadvustada ning võtta aega lõõgastumiseks. Stressirikkal perioodil tuleb erilist rõhku pöörata liikumisele, tervislikule toitumisele, heale unele ja organismi toetavatele toidulisanditele

Toidulisandid, mis aitavad väsimuse ja stressi korral

B-vitamiinid

Uuringud näitavad, et B-vitamiinide toidulisandid võivad vähendada stressi, väsimust ning ärevust. B-rühma vitamiinid ühed olulisemad hea tervise aluseks, kuna mõjutab igapäevast energiataset, ajutegevust ja rakkude ainevahetust. Sellest, et organismil on mõnest B-grupi vitamiinist puudus, võib endast märku anda meeleolu muutustega ja väsimus korral ja lihasnõrkuse näol.

B-vitamiine leiab nii teraviljadest, piimatoodetest, kõrvitsaseemnetest, erinevatest pähklitest, piimatoodetest, pärmis, maksas, idudes, kalast ja banaanist. Mitmekesiselt süües saab inimene toidust vajaliku hulga B-vitamiine kätte. Küll aga võib vitamiini juurde vaja minna kiire elutempo ja intensiivse töö- või kooliperioodi hetkel.

B-vitamiinide üleannustamist ei tasu karta, kuna B-vitamiinid on vesilahustuvad vitamiinid, mis ületarbimisel väljuvad uriiniga, Erandiks on aga B12- ja B9-vitamiinid, mis talletuvad tagavarana maksa.

Soovitus – B-Lax tabletid või B-vitamiinid

 

Magneesium

Magneesiumipuudus võib põhjustada stressi, kuid ka stress omakorda suurendab magneesiumipuudust. Seega magneesiumipuudus vähendab organismi vastupanuvõimet stressile. Tekitades kergesti ärrituvust, ajab unerežiimi sassi ning halvendab keskendumisvõimet.

Magneesiumi nimetatakse ka lõõgastusmineraalaineks, kuna ta aitab ka lihastel lõõgastuda. Stressi tekitaval perioodil kipume hoidma oma keha krampis ega lase kehal piisavalt puhata. Sel hetkel on seedesüsteemi verevarustus ja toitainete transport kudedesse ja rakkudesse häirunud, sest kogu tähelepanu ja energia on pidevalt lihastel. Lihaspinge põhjustab lõpuks lihaskangust ja valu. Paraku pinges lihastest ei liigu korralikult veri, vesi ega energia. Seega sel perioodil on eriti oluline pakkuda lihastele lõõgastust

Head magneesiumi allikad on täisteratooted, tume šokolaad, pähklid, kala, banaan ja spinat

Soovitus – Magneesiumtsitraat 

 

Looduslikud ekstaktid

Masenduse, stressi ja ärevuse vastu võib leevendust otsida ka loodusest ehk taimsetest rahustitest.

  • Naistepuna –  on väga hea stressileevendaja, looduslik antidepressant, mis leevendab ka meeleolu kõikumisi. Naistepuna preparaadid on erinevatele antidepressantidele hinnatud alternatiiviks juba 17.sajandist alates.
  • Kuldjuur – toetab organismi pingelisel perioodil, suurendades vaimset võimekust. Peletab väsimust ja nõrkustunnet. Seda anti ka Venemaa astronautidele, et tugevdada nende organismi kosmosereiside pingete vastu ning seda on tarvitanud ka olümpiasportlased, et parandada vormi ja vastupidavust.
  • Kannatuslill – suurendab keha vastupanuvõimet stressile.

Soovitus – Stress-Striong

 

Abistajad unetuse korral

Peamised unetuse põhjused on ärevus ja stress. Uni halveneb sageli pingerohke päeva järel ja see on üsna loomulik, sest stressi reguleeriv süsteem töötab sellisel ajal tugevasti. Pole vaja muretseda mõne kehvema unega öö pärast, kuid kui magama jääda on raske juba pikemat aega, kipud öösel alatasa ärkama või ärkad hommikul pidevalt liiga vara, siis tasuks hakata mõtlema, kuidas olukorda parandada. Abiks võivad olla näiteks taimsed ekstraktid.

Väga head looduslikud stressi- ja väsimuse leevendajad on:

  • Palderjan – võtab ära rahutuse ja hirmutunde ning leevendab ärevust, aitab saada üle une- ning ka keskendumisraskustest.
  • Humal – rahustab, soodustab und ja parandab une kvaliteeti.
  • Meliss – aitab lõdvestuda ja püsida sügavas unes. Une kvaliteedi parandamisega võimaldab korralikult ja rahulikult välja puhata.
  • Melatoniin – ühendab uinumiseks kuluvat aega ning kergendab ajavööndivahetuse väsimusega seotud subjektiivseid kaebusi.

Soovitus – BeCalm melatoniiniga või BeCalm tabletid

 

Lõpetuseks

Pidev ärevus ja väsimus ei ole normaalne seisund, vaid probleem, millele leidub lahendus. Kui siiski tundub kõik liiga rusuv ja raske, tasuks konsulteerida arstiga, sest pea igale murele leidub lahendus. Liigne stress ja muretsemine muudavad organismi vastuvõtlikumaks ka haigustele ning rusub vaimselt.

Toidulisandid stressi ja väsimuse vastu